FESTIVAL JANÁČEK BRNO

1. – 24. listopadu 2024

Více informací a vstupenky zde.TIC BRNO připravuje doprovodný program festivalu Janáček Brno 2024:


Objevujte trasu po Janáčkových stopách z pohodlí minibusu

Trasa zahrnuje lokality, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod. Navštívíte i domek na Smetanově ulici, ve kterém Janáček prožil poslední čtvrtinu života a zkomponoval všechna svá vrcholná díla. Pro zahraniční účastníky bude k dispozici audioguide s komentářem v anglickém nebo německém jazyce.

neděle 3. 11. 2024 ve 14:00

čtvrtek 14. 11. 2024 ve 14:00


Za Janáčkem na Hukvaldy

Jednodenní autobusová výprava do Hukvald, rodiště Leoše Janáčka (cca 150 km od Brna). Účastníky čeká prohlídka Památníku Leoše Janáčka, návštěva bývalé hukvaldské školy, ve které se Janáček jako syn učitele v roce 1854 narodil, procházka do obory a čas bude i na nákup proslulých koláčů "lopaťáků" v hukvaldské pekárně. Po cestě do Brna ještě proběhne zastávka v nedalekém Příboře s prohlídkou rodného domu slavného otce psychoanalýzy, Sigmunda Freuda.

úterý 19. 11. 2024 v 8:00


Ochutnejte recepty Janáčkovy hospodyně

Během festivalu Janáček Brno si v brněnských gastro podnicích nenechte ujít ochutnávku Mistrových oblíbených pochoutek podle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové. 

www.leosjanacek.eu/marina-kucharka


Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.
Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.

Po Janáčkových stopách s mobilním telefonem

Vydejte se po stopách Leoše Janáčka s interaktivní mobilní aplikací Loxper. Připravujeme soutěž o vstupenky na festival a dárek.

www.loxper.com/leos-janacek


Poslouchejte Janáčka v ulicích Brna ve dne v noci

Během festivalu můžete na mnoha místech v centru Brna potkat Leoše Janáčka s fenkou Čiperou a po naskenování QR kódu na Mistrově obleku poslouchat hudební ukázku. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos.

www.leosjanacek.eu/posloucham-janacka


Za Janáčkem do Luhačovic

Ve spolupráci se společností Brno Day Trips nabízíme možnost objednávky individuálního výletu do Janáčkových oblíbených lázní Luhačovice nebo do jeho rodných Hukvald.

Objednávejte zde.Z historie festivalu Janáček Brno:

V roce 2004 se konal u příležitosti 150. výročí skladatelova narození festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým ohlasem koná od roku 2008. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper v provedení významných zahraničních i českých operních souborů, doprovázené pestrou řadou koncertů. Na festivalu byly uvedeny inscenace světových operních režisérů (například Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Peter Konwitschny, David Pountney, David Radok) a vystoupili zde významní dirigenti jako Sir Charles Mackerras, Tomáš Hanus, Jiří Bělohlávek a další. 

V roce 2018 se festival Janáček Brno stal vítězem The International Opera Awards.

Pořadatelem festivalu je Národní divadlo Brno


Připomeňte si úspěšný Janáček Brno 2022 ve festivalových minutách,  fotogalerii a mediálních ohlasech