FESTIVAL JANÁČEK BRNO

1. – 24. listopadu 2024

Více informací a vstupenky zde.Zažijte Janáčka s TIC BRNO během festivalu Janáček Brno 2024


Navštivte Lišku Bystroušku na výstavě ve vile Löw-Beer

Opera Příhody lišky Bystroušky slaví v letošním Roce české hudby 100. výročí světové premiéry, která se konala 6. listopadu 1924 v Brně. Janáček si ke zhudebnění vybral příběhy o mazané lišce, které podle obrázků Stanislava Lolka napsal novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek a vycházely nejprve na pokračování v Lidových novinách. Později vyšla Liška Bystrouška ještě mnohokrát jako samostatná kniha. V roce 2020 vydalo Lišku Bystroušku nakladatelství Host s ilustracemi Venduly Chalánkové, a právě jejich originály si můžete během festivalu prohlédnout na výstavě ve vile Löw-Beer.

Zahájení v úterý 29. října 2024 v 17:00

30. října–24. listopadu 2024 

Vila Löw-Beer, Drobného 22, Brno 602 00


Objevte trasu po Janáčkových stopách z pohodlí minibusu

Trasa zahrnuje lokality, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod. Navštívíte i domek na Smetanově ulici, ve kterém Janáček prožil poslední čtvrtinu života a zkomponoval všechna svá vrcholná díla. Pro zahraniční účastníky bude k dispozici audioguide s komentářem v anglickém nebo německém jazyce.

neděle 3. listopadu 2024 ve 14:00

čtvrtek 14. listopadu 2024 ve 14:00


Prohlédněte si výstavu Jak se žilo u Janáčků

Výstava originálů ilustrací Venduly Chalánkové ke knihám Mářina kuchařka a Mářiny paměti vycházejícím z odkazu Marie Stejskalové řečené Máři, dlouholeté hospodyně v rodině skladatele Leoše Janáčka. Mářina kuchařka obsahuje recepty, podle kterých se u Janáčků vařilo, a poznámky k událostem v Janáčkově rodině, a Mářiny paměti jsou svéráznou výpovědí o životě Janáčka, jeho blízkých i kulturním prostředí tehdejšího Brna. Ilustrace vytvořené technikou papírových koláží představují výjevy a události ze života Janáčka a jeho rodiny.

Zahájení v úterý 5. listopadu 2024 v 17:00

6. listopadu 2024–6. ledna 2025 v otvíracích hodinách kavárny

Café ERA, Zemědělská 30, Brno 613 00


Zavítejte v augustiniánském klášteře na místa spojená s Janáčkem

Historie starobrněnského augustiniánského kláštera je spojená se jmény dvou světově proslulých osobností, Mendela a Janáčka. Když Janáček v roce 1865 jako jedenáctiletý chlapec přišel do Brna, ocitl se ve fundaci pro hudebně nadané chlapce v augustiniánském klášteře sv. Tomáše na Starém Brně. Stal se tak jedním z "modráčků", jak se starobrněnským fundatistům podle jejich modrých obleků přezdívalo.  Později řídil hudbu na kůru v klášterní bazilice a roku 1884 takto dirigoval i requiem  na pohřbu opata kláštera a význačného přírodovědce Gregora Johanna Mendela. Během prohlídky se podíváme na místa spojená s Janáčkem včetně učebny fundace a kůru baziliky Nanebevzetí Panny Marie. A také si poslechneme zpěv modráčků!

sobota 16. listopadu 2024 v 11:00

čtvrtek 21. listopadu 2024 v 16:00

Více informací a vstupenky zde


Vydejte se autobusem za Janáčkem na Hukvaldy

Jednodenní autobusová výprava do Hukvald, rodiště Leoše Janáčka (cca 150 km od Brna). Účastníky čeká prohlídka Památníku Leoše Janáčka, návštěva bývalé hukvaldské školy, ve které se Janáček jako syn učitele v roce 1854 narodil, procházka do obory a čas bude i na nákup proslulých koláčů "lopaťáků" v hukvaldské pekárně. Po cestě do Brna ještě proběhne zastávka v nedalekém Příboře s prohlídkou rodného domu slavného otce psychoanalýzy, Sigmunda Freuda.

úterý 19. listopadu 2024 v 8:00

Ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka


Ochutnejte recepty Janáčkovy hospodyně

Po celou dobu festivalu Janáček Brno si v brněnských gastro podnicích oceněných v hodnocení Gourmet Brno 2023 nenechte ujít ochutnávku Mistrových oblíbených pochoutek podle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové vydaných v knize Mářina kuchařka.

1. – 24. listopadu 2024

Seznam podniků a další informace zde.


Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.
Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.

Projděte se po Janáčkových stopách Brnem s mobilní aplikací

Vydejte se po stopách Leoše Janáčka s interaktivní mobilní aplikací Loxper. Připravujeme soutěž o vstupenky na festival a dárek.

www.loxper.com/leos-janacek


Poslouchejte Janáčka v ulicích Brna ve dne v noci

Během festivalu můžete na mnoha místech v centru Brna potkat Leoše Janáčka s fenkou Čiperou a po naskenování QR kódu na Mistrově obleku poslouchat hudební ukázku. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos.

1. – 24. listopadu 2024


Zajeďte za Janáčkem do Luhačovic

Ve spolupráci se společností Brno Day Trips nabízíme možnost objednávky individuálního výletu do Janáčkových oblíbených lázní Luhačovice nebo do jeho rodných Hukvald.

Objednávejte zde.Z historie festivalu Janáček Brno:

V roce 2004 se konal u příležitosti 150. výročí skladatelova narození festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým ohlasem koná od roku 2008. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper v provedení významných zahraničních i českých operních souborů, doprovázené pestrou řadou koncertů. Na festivalu byly uvedeny inscenace světových operních režisérů (například Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Peter Konwitschny, David Pountney, David Radok) a vystoupili zde významní dirigenti jako Sir Charles Mackerras, Tomáš Hanus, Jiří Bělohlávek a další. 

V roce 2018 se festival Janáček Brno stal vítězem The International Opera Awards.

Pořadatelem festivalu je Národní divadlo Brno


Připomeňte si úspěšný Janáček Brno 2022 ve festivalových minutách,  fotogalerii a mediálních ohlasech