FESTIVAL JANÁČEK BRNO

1. – 24. listopadu 2024

4. listopadu 2023 se můžete těšit na preview festivalu Janáček Brno 2024.  Vystoupí houslista Josef Špaček, sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Ivan Kusnjer spolu s orchestrem Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka, Koncert se koná v Mahenově divadle, místě světových premiér Janáčkových oper. Zazní nejen části Janáčkovy operní tvorby, ale také díla Pavla Haase, Bohuslava Martinů či Vítězslavy Kaprálové, spjatá svým vznikem s Brnem. 

Součástí večera bude slavnostní oznámení programu a zahájení prodeje vstupenek na 9. ročník festivalu Janáček Brno 2024.  

Více informací a vstupenky zde.


Připomeňte si úspěšný Janáček Brno 2022 ve festivalových minutách,  fotogalerii a mediálních ohlasech

Už teď se můžete těšit na Janáček Brno 2024! TIC BRNO připravuje doprovodný program festivalu Janáček Brno 2024:


Objevujte trasu po Janáčkových stopách z pohodlí minibusu

Trasa zahrnuje lokality, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli apod. Navštívíte i domek na Smetanově ulici, ve kterém Janáček prožil poslední čtvrtinu života a zkomponoval všechna svá vrcholná díla. Pro zahraniční účastníky bude k dispozici audioguide s komentářem v anglickém nebo německém jazyce.


Ochutnejte recepty Janáčkovy hospodyně

Během festivalu Janáček Brno si v brněnských gastro podnicích nenechte ujít ochutnávku Mistrových oblíbených pochoutek podle receptů jeho hospodyně Marie Stejskalové. 

www.leosjanacek.eu/marina-kucharka


Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.
Ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce.

Po Janáčkových stopách s mobilním telefonem

Vydejte se po stopách Leoše Janáčka s interaktivní mobilní aplikací Loxper a vyhrajte vstupenky na festival a dárek.

www.loxper.com/leos-janacek


Poslouchejte Janáčka v ulicích Brna ve dne v noci

Během festivalu můžete na šestnácti místech v centru Brna potkat Leoše Janáčka s fenkou Čiperou a po naskenování QR kódu na Mistrově obleku poslouchat hudební ukázku. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos.

www.leosjanacek.eu/posloucham-janacka


Za Janáčkem do Hukvald nebo Luhačovic

Ve spolupráci se společností Brno Day Trips nabízíme možnost objednávky výletu do Janáčkových rodných Hukvald nebo jeho oblíbených lázní Luhačovice. 

Objednávejte zde.


Z historie festivalu Janáček Brno:

V roce 2004 se konal u příležitosti 150. výročí skladatelova narození festival Janáčkovo Brno, na kterém byla uvedena všechna operní díla Leoše Janáčka. Tento počin dal vzniknout myšlence pravidelného bienále, které se s velkým ohlasem koná od roku 2008. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper v provedení významných zahraničních i českých operních souborů, doprovázené pestrou řadou koncertů. Na festivalu byly uvedeny inscenace světových operních režisérů (například Robert Carsen, Robert Wilson, Harry Kupfer, Peter Konwitschny, David Pountney, David Radok) a vystoupili zde významní dirigenti jako Sir Charles Mackerras, Tomáš Hanus, Jiří Bělohlávek a další. 

V roce 2018 se festival Janáček Brno stal vítězem The International Opera Awards.

Pořadatelem festivalu je Národní divadlo Brno