AKTUÁLNĚ


Vyhledávání na webu:  


Předprodej vstupenek na festival Janáček Brno 2022

Příští ročník festivalu Janáček Brno se bude konat v termínu 2. - 20. listopadu 2022. Program bude zveřejněn 30. 11. 2021 a současně bude zahájen i předprodej vstupenek. Aktuální informace sledujte na janacek-brno.cz

Festival Janáček Brno v roce 2021

Od září do listopadu 2021 se můžete těšit na přesunuté inscenace a koncerty z roku 2020. Sledujte aktuální program na janacek-brno.cz

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně

12. - 19. 9. 2021 pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka 27. ročník interpretační Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka. Letos v oboru tuba a lesní roh. V

Více zde.

Ochutnávka Janáčkových oblíbených dezertů v brněnských kavárnách a cukrárnách

Současně s výstavou U Janáčků v kuchyni v Památníku Leoše Janáčka probíhá od 15. července 2021 ochutnávka dezertů dle receptů Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové publikovaných v knize Mářina kuchařka. 

Více informací zde.

Výstava U Janáčků v kuchyni

Přijměte pozvánku na výstavu v Památníku Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, která představuje originály ilustrací Venduly Chalánkové k publikaci Mářina kuchařka s recepty Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové. Součástí instalace jsou také výtvarné objekty, které Chalánková "uvařila a upekla" podle Mářiny kuchařky. 

Zahájení se koná 15. července v 17:00, výstava potrvá do 15. října 2021. 

Partnerem výstavy je TIC Brno.

Po stopách Leoše Janáčka v Brně s mobilní aplikací

Po Mistrových stopách Brnem se nově můžete vydat s mobilní aplikací Loxper. Trasa obsahově odpovídá místům popsaným v tištěném průvodci vydaném TIC BRNO a popisu trasy na tomto webu. Součástí trasy jsou hádanky, ukázky Janáčkovy hudby a animace Janáčkových fotografií s audio komentářem zpracované technologií umělé inteligence. Za úspěšně dokončenou trasu vás v IC Panenská čeká dárek!

Ke stažení pro Android i iOS.
Ke stažení pro Android i iOS.

Poslouchejte Janáčka cestou Brnem

I když se právě nechystáte projít celou janáčkovskou trasu Brnem, zastavte se při procházce centrem města u informačních panelů seznamujících kolemjdoucí s lokalitami spojenými s Janáčkovým životem v Brně. Nově na nich totiž přibyly QR kódy odkazující na ukázky Mistrovy hudby. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos. QR kódy odkazují na jednotlivé audio ukázky v sekci Poslouchám Janáčka.

Liška Bystrouška pro děti

Divadlo DNO připravilo podle knihy Rudolfa Těsnohlídka ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou a TIC BRNO představení Liška Bystrouška pro děti od tří let. V roli revírníka vystupuje Leoš Janáček! Diváci si navíc odnesou jako dárek ilustrovanou brožurku o Janáčkovi a Bystroušce. Představení bude uvedeno na celé řadě letních festivalů, během podzimu v klubu Leitnerka a také v rámci brněnských vánoc. 

dramatizace: Tereza Lexová a Jiří Jelínek

hudba: David Smečka

výtvarník: Vendula Chalánková

výroba: Jaromír Ryšavý

režírovali a hrají: Tereza Lexová, Monika Jelínková, David Smečka a Jiří Jelínek

V Brně se během léta bude hrát: 

27. 6. Björnsenův sad v 17:00

20. 7. Leitnerka v 15:00

1. 8. Industra

7. 8. Moravská galerie - Místodržitelský palác ve 20:30

15. 8. Björnsenův sad v 17:00

A mimo Brno:

27. 7. Hodonín, 28.7. Stará Paka, 28.7. Nový Jičín, 28. 8. Kuks


Leoš Janáček ve filmu

Podívejte se na unikátní filmové záběry Leoše Janáčka na výletě parníkem v roce 1925. Video najdete v sekci Jak Janáček žil.

Filmové záběry z pohřbu Leoše Janáčka 15. 8. 1928 najdete zde.

Filmový materiál na náš web poskytl Národní filmový archiv.

Po stopách Leoše Janáčka v Hukvaldech

Nadace Leoše Janáčka připravila mobilního průvodce Janáčkovým rodištěm. Aplikace pro Android i iOS ke stažení zde. Nezapomeňte si zapnout zvuk:) 

Nové sekce na webu

Jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu? Jaký byl vliv rodiny, sociálních a politických okolností? Jak žil Leoš Janáček? Kde bydlel? Kam cestoval? Jaká byla jeho finanční situace? A jaké byly Janáčkovy inspirační podněty? Jak jeho tvorbu ovlivnila lidová hudba, ruská kultura nebo jeho nápěvky mluvy? A jeho životní lásky? Dočtete se v nových sekcích našeho webu. Autorem textů, publikovaných jako součást katalogu k výstavě Slavní čeští skladatelé,  je Jiří Zahrádka.

Jaký byl Leoš Janáček

Video z Janáčkovy pracovny vzniklo jako součást výstavy Slavní čeští skladatelé. Více o tom, jaký byl Leoš Janáček, jak žil a jak tvořil se již brzy dozvíte také v připravovaných nových sekcích webu leosjanacek.eu

Janáčkovy opery na Hong Kong Arts Festival 2021 online

Po úspěšném hostování na 45. ročníku prestižního mezinárodního Hong Kong Arts Festival s inscenací Janáčkovy Věci Makropulos v roce 2017 se soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno vrací na hongkongské festivalové pódium. Vzhledem k pandemické situaci se vedení festivalu rozhodlo pro účast zahraničních souborů v on-line formě prostřednictvím záznamů i live streamů. Původně plánované uvedení inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije tak vystřídají dva záznamy brněnských janáčkovských inscenací, které vznikly ve spolupráci s Českou televizí - Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky

Festivaloví diváci se mohou těšit i na záznamy několika vynikajících koncertů, které zazněly v rámci festivalu Janáček Brno 2020 a řadu doprovodných programů na webu festivalu přibližujících nejen samotné produkce, ale i díla českých skladatelů a historii brněnské opery (on-line výstava Into the Czech Lands) či Brno a Leoše Janáčka

Mářina kuchařka

Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Dočtete se v nově vydané kuchařce Marie Stejskalové, hospodyně u Janáčků. S ilustracemi Venduly Chalánkové.

A během festivalu Janáček Brno můžete dokonce ochutnat Mistrovy oblíbené dezerty v brněnských kavárnách a cukrárnách,

Více zde

Poslouchám Janáčka

Během festivalu Janáček Brno 2020 potkáte na 16 místech v centru Brna Leoše Janáčka se psem Čiperou. Naskenujte QR kód na Mistrově obleku a poslechněte si hudební ukázku.

Více zde.

Tematická procházka Po stopách Leoše Janáčka 13. 9. 2020 

Vydejte se na komentovanou procházku s Jiřím Zahrádkou, znalcem Janáčkova života a díla. Součástí bude prohlídka brněnských lokalit a budov, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli.

Více zde.

Slavní čeští skladatelé v Národním muzeu

Navštivte virtuální výstavu Slavní čeští skladatelé, kterou připravilo Národní muzeum v Praze. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů - čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. K výstavě byl vydán obsáhlý katalog, jehož autoři se zaměřili na důležité okamžiky života těchto skladatelských osobností, podmínky tvorby, cesty, některá vybraná díla, inspirace, ale třeba i vztahy mezi nimi a jejich díly. Publikaci je možno objednat v e-shopu Národního muzea. 

Online prohlídka Památníku Leoše Janáčka

Muzea jsou zavřená v důsledku opatření proti šíření koronaviru, ale do Památníku Leoše Janáčka můžete nahlédnout prostřednictvím komentované online prohlídky.

Uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře doprovodí výstava v České národní budově v New Yorku

U příležitosti uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře v květnu 2020 pořádá České centrum New York ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, TIC BRNO a Metropolitní operou výstavu, která představí hned několik témat. Přiblíží okolnosti vzniku a prvního uvedení Káti Kabanové, které se konalo v roce 1921 v Brně. Dále zde bude prezentována historie inscenací Janáčkových oper na scéně MET, počínaje tamním prvním uvedením Její pastorkyně ještě za života skladatele. Vztahu Janáčka a města Brna bude věnována prezentace aktuálního janáčkovského dění ve skladatelově městě. A další součástí výstavy bude série výtvarně působivých papírových koláží Venduly Chalánkové s motivy postav z Janáčkových oper a portrétů Leoše Janáčka a jeho blízkých. 

Více zde. 

Live stream zahájení výstavy sledujte zde.


Doprovodný program festivalu Janáček Brno 2020 

Kromě operních představení a koncertů nabídne festival ve spolupráci s dalšími brněnskými institucemi ještě mnohem víc. Výstavy, lektorské úvody, prohlídky Janáčkova divadla s programem, komentované procházky Po stopách Leoše Janáčka nebo ochutnávku Mistrových oblíbených dezertů ve vybraných brněnských kavárnách a cukrárnách.

Více zde.

Prodej vstupenek na festival Janáček Brno 2020

Od 1. prosince 2019 jsou v prodeji vstupenky na příští ročník festivalu Janáček Brno. který se bude konat 28. 9 . – 16. 10. 2020.

Program a vstupenky zde: janacek-brno.cz

95. výročí premiéry opery Příhody lišky Bystroušky

6. listopadu 2019 uplynulo právě 95 let od světové premiéry opery Příhody lišky Bystroušky. Poprvé byla uvedena v dnešním Mahenově divadle v režii Oty Zítka a scénické výpravě Eduarda Miléna. Dirigoval šéf opery Národního divadla v Brně František Neumann. 

Fotografie z premiérové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky (1924) © Moravské zemské muzeum
Fotografie z premiérové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky (1924) © Moravské zemské muzeum

Otevřený dům s Janáčkem

Janáčkovo divadlo je, jako každý správný operní dům, pro návštěvníky plný nečekaných míst a tajemných zákoutí, ale hlavně, kamkoliv vstoupíte, uslyšíte znít hudbu. Tak tomu bude i na jedné z preview akcí festivalu Janáček Brno 2020. 

27. listopadu 2019 se od 17 do 22 hodin otevře divadlo a operní soubor nabídne svým divákům možnost si nejen prohlédnout zrekonstruované prostory, do kterých běžně nemají přístup.

Více informací zde.

Nová expozice v Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech

V hukvaldském Památníku Leoše Janáčka byla 12. září 2019 otevřena nová expozice. Návštěvníci mohou ve skladatelově domě zhlédnout historické interiéry v původní podobě, nová expozice jim nadto přiblíží Janáčkův rodný kraj a hukvaldské přátele, skladatelovy inspirační podněty, folkloristickou činnost i zapisování nápěvků mluvy. 

Více o Památníku včetně fotografií nové expozice zde.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá ve dnech 24. - 29.  září 2019 25. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Leoše Janáčka, tentokrát v oborech flétna a klarinet. Více informací zde.

Výstava Leoš Janáček a hudba u brněnských augustiniánů

Výstava je součástí festivalu věnovanému G. J. Mendelovi, který se koná 19. - 21. 7. 2019 v prostorách augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně. V prostorách Muzea starobrněnského opatství bude otevřena místnost s výstavou, která představí historii provozovaní hudby v brněnském augustiniánském klášteře a hudební skladatele s ním spojené, především Pavla Křížkovského a Leoše Janáčka, kterého jako jedenáctiletého chlapce rodiče vyslali za hudebním vzděláním právě k brněnským augustiniánům. Později Janáček zastupoval svého učitele Pavla Křížkovského ve funkci ředitele kůru v klášterní bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Na výstavě bude k vidění také varhanní stůl, pozůstatek Steinmeyerových varhan, které byly v bazilice instalovány během Janáčkova působení v opatství a skladatel na ně mnohokrát hrál.


Výstavu připravilo TIC BRNO a Moravské zemské muzeum Brno 

Výstava Janáček v Brně

ve vstupní chodbě Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina na Mendlově náměstí. Výstava je přístupná ve všední dny 7:00 - 18:30.

Fotografický výstava představuje historické snímky Leoše Janáčka na různých místech Brna, Janáček sice nebyl brněnský rodák, ale v Brně žil od svých jedenácti let a svými neúnavnými uměleckými a organizačními aktivitami podstatně ovlivnil kulturní život města a na jeho odkaz Brno dodnes navazuje. Výstava obsahuje například fotografie Janáčka před domkem v zahradě varhanické školy, ve společnosti různých brněnských osobností, Janáčkových žáků a přátel. A několik portrétních snímků pořízených v brněnských ateliérech.

Výstavu připravilo Moravské zemské muzeum a TIC BRNO.


Happy birthday, Leoš!

3. července 2019 slavíme 165. výročí narození Leoše Janáčka.

Preview akce a koncerty festivalu Janáček Brno již na podzim 2019

Těšit se můžete na klavírní recitál Jana Jiraského v Památníku Leoše Janáčka, koncert souboru Pavel Haas Quartet, otevřený den v Janáčkově divadle nebo blok představení opery Její pastorkyňa.

Termíny a vstupenky  zde.

Festival Janáček Brno vítězem 

The International Opera Awards

Festival Janáček Brno získal na slavnostním vyhlášení 29. dubna 2019  v Londýně prestižní ocenění The International Opera Awards. v kategorii operních festivalů. Gratulujeme!

Janáčkovo jméno se objevilo i v souvislosti s dalšími cenami. Režisérkou roku se stala Katie Mitchel, mimo jiné za vynikající inscenaci Její pastorkyně v Amsterodamu, a inscenací roku byla vyhlášena Janáčkova opera Z mrtvého domu v  Royal Opera House v Londýně.

Nová publikace The Janáček Compendium  

The Janáček Compendium obsahuje téměř 300 položek souvisejících se  všemi aspekty Janáčkova života a díla a s podrobnými informacemi o jeho významných skladbách - především o operách - včetně nejnovějších poznatků. Souborná příručka tohoto typu v janáčkovské literatuře dosud scházela. Umožňuje snadné dohledání důležitých údajů k životu skladatele, jeho dílu včetně historie interpretace, základním pojmům, osobnostem, edicím, tedy vše podstatné včetně aktualizovaného soupisu literatury. Autor publikace Nigel Simeone je uznávaným hudebním znalcem a lektorem  s celoživotním zájmem o českou hudbu. Vydalo nakladatelství Boydell & Brewer publishers.

Na blogu nakladatelství čtěte o autorově potěšení z dokumentace Janáčka.

Leoš Janáček jede!

V roce 2019 si připomínáme 165. výročí narození Leoše Janáčka a jako dárek dostal Mistr svoji tramvaj. Spolu s ním cestují po Brně postavy z jeho oper - Jenůfa, Káťa Kabanová, Šárka, pan Brouček, Bystrouška a další.

Janáček Brno 2020

Příští ročník festivalu Janáček Brno se bude konat v termínu 28.9. - 16. 10. 2020. Program bude zveřejněn 1. prosince 2019 u příležitosti preview koncertu v divadle Reduta v Brně. V prosinci letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek. Informace o festivalu Janáček Brno 2020 a preview koncertech budou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.janacek-brno.cz

Janáček Brno 2018 nominován na cenu The International Opera Awards


V listopadu a prosinci 2018 proběhl za rekordní účasti českých i zahraničních návštěvníků další úspěšný festival Janáček Brno. K pozitivním ohlasům diváků i odborné veřejnosti na uplynulý roční se navíc přidala nominace na prestižní cenu The International Opera Awards.

Již nyní se můžete těšit na příští ročník, který bude zahájen 28. září 2020!

Janáčkovská animovaná videa na Operavision 

Portál Operavision sdílí naši třídílnou animovanou minisérii ze života Mistra, kterou jsme připravili ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou

Sledujte videa a zahrajte si hudební pexeso zde nebo navštivte stránky Operavision.

Výstava Doma u Janáčků

Přijďte nahlédnout do soukromí slavného skladatele. Na výstavě budou k vidění osobní předměty z Janáčkovy pozůstalosti - psací potřeby, část šatníku, toaletní potřeby apod. Výstava se koná v Mramorových sálech na Biskupském dvoře (Muzejní 1) do 24. února 2019.

Více zde

Premiérou opery Příhody lišky Bystroušky začal festival Janáček Brno 2018

Festival byl zahájen 17. listopadu a potrvá do 5. prosince 2018.  Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney či Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představí vynikající interprety, jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet.

Více zde

Janáčkovská monografie Johna Tyrrella vychází v českém překladu

V listopadu 2018 byl vydán v nakladatelství Host překlad prvního svazku dosud nejpodrobnější monografie o Janáčkovi z pera Johna Tyrrella s názvem Janáček I. Osiřelý kos (1854-1914).

John Tyrrell čtivě mapuje skladatelův život a tvorbu až do jeho šedesátých narozenin, tedy do roku 1914. Detailně se věnuje Janáčkovu soukromému životu, jeho studiu, kariéře učitele, klavíristy a sbormistra a sleduje také jeho kulturní snahy v převážně německém Brně. Zabývá se Janáčkovými skladatelskými počátky a jeho kompozičním vývojem a také podrobnou genezí řady jeho děl. Do textu jsou vřazeny oddíly zaměřené na různá témata, například Janáčkův postoj k panslavismu, Janáček jako hudební etnograf či učitel nebo kapitoly mapující skladatelův vztah k různým osobnostem, jako je Pavel Křížkovský, Antonín Dvořák či Zdeněk Nejedlý. Kniha obsahuje rovněž kapitoly z pera Stephena Locka a Jiřího Zahrádky.

Zemřel muzikolog John Tyrrell

4. října 2018 zemřel přední odborník na Leoše Janáčka, britský profesor John Tyrrell. Narodil se v roce 1942 v Rhodesii (dnešním Zimbabwe), studoval na univerzitách v Kapském městě, v Cambridgi a v Brně. Pracoval jako redaktor hudebního slovníku The New Grove Dictionary of Music and Musicians., působil na univerzitách v Nottinghamu a Cardiffu. Celý svůj profesní život se zabýval českou hudbou a především životem a dílem Leoše Janáčka. Je autorem řady knih včetně obsáhlé dvoudílné Janáčkovy biografie, jejíž první díl Leoš Janáček. Osiřelý kos (1854-1914) brzy vyjde i česky.  John Tyrrell je držitelem řady významných ocenění, včetně Charles Flint Kellogg Award in Arts and Letters a čestných doktorátů Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. V lednu 2018 obdržel cenu Classic Prague Award jako "mezinárodní vyslanec české hudby".

Hudební maraton Leoše Janáčka v Ostravě

Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne v Ostravě ve dnech 25.-28. října 2018 mistrových čtyřicet skladeb v podání předních českých umělců. Zazní 17 koncertů, operní představení, bude se konat komentovaný výlet do skladatelova rodiště s Jiřím Zahrádkou, hudební workshop pro děti, klubová komorní matinée a slavnostní večerní koncert ke stému výročí Československa.

Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle Brno

17. listopadu 2018 se bude konat v Národním divadle Brno premiéra nové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky. O den později 18. 11. 2018 bude  představení přenášeno živě on-line v rámci projektu OPERA VISION. Premiéra bude současně zahajovacím představením festivalu Janáček Brno 2018.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá ve dnech 8. - 15. září 2018 již 24. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Leoše Janáčka, tentokrát v oborech kontrabas a violoncello.

Pietní akt u hrobu Leoše Janáčka 12. srpna 2018

U příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka proběhne v 10:00 u jeho hrobu na Ústředním hřbitově setkání představitelů města Brna a brněnských institucí spojených s odkazem mistra.

12. srpna 2018 si připomeneme 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka

Janáček zemřel náhle po zápalu plic v ostravském Kleinově sanatoriu 12. srpna 1928 v 74 letech. Pohřeb se konal o tři dny později v Brně. Rakev byla nejprve vystavena v Městském (dnes Mahenově) divadle, odtud se pohřební průvod vydal na Ústřední hřbitov. Janáček je pochován v takzvaném čestném kruhu. Autorem náhrobku, na kterém jsou vytesány verše z Janáčkova mužského sboru Potulný šílenec, je výtvarník Eduard Milén.

Janáčkovské výročí připomene na den přesně festival Maraton hudby Brno v rámci své sekce Klasika, která nabízí také Pianoštafetu za účasti klavíristů jako jsou Ivo Kahánek či Sára Medková. Pianoštafetu bude uvádět ředitel České filharmonie a klavírista v jedné osobě David Mareček. Koná se 12. srpna od 14 hodin v Alfa pasáži.

Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce

Vydejte se v neděli 12. srpna 2018 na vyjížďku s velocipedisty z Hukvald do Ostravy s koncerty na zastávkách trasy.

Více zde

Leoš Janáček

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI


TIC BRNO vydalo propagační obrázkové leporelo, které je zdarma k dispozici v brněnských informačních centrech. Klikněte na titulní stranu a prohlédněte si celou tiskovinu.

Pozvánka na výstavu Venduly Chalánkové

Leoš a jeho drazí


Památník Leoše Janáčka 8. 6. - 9. 9. 2018, vernisáž 7. 6. v 17:00

Vendula Chalánková v současné době patří mezi uznávané výtvarníky mladší generace. Okruh její tvorby je velmi široký, od volné tvorby, přes knižní ilustraci, komiks až po animovaný film, přičemž podobně široké je užití technik od malby a kresby, přes koláže, asambláže či vyšívané objekty. Výstava v Památníku Leoše Janáčka představuje sérii výtvarně působivých papírových koláží, které Chalánková vytvořila v roce 2017 jako návrhy pro různé typy propagačních předmětů s motivy portrétů Leoše Janáčka a jeho blízkých pro Turistické informační centrum Brno. Vycházela přitom z historických fotografií, uložených v Archivu Leoše Janáčka.

Partnerem výstavy je TIC BRNO, příspěvková organizace.

Janáček Ostrava 2018

Společný projekt ostravské hudební scény probíhá celý rok 2018. Jedním z vrcholů je Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka na konci května a v červnu, jehož součástí bude i muzikologická konference Janáčkiana, dále Svatováclavský hudební festival, premiéra opery Osud v Národním divadle moravskoslezském nebo čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka 25. - 28. října 2018. 

Více na www.janacek2018.cz

Pochvala od Milana Kundery

Máme radost! V dubnu 2018 navštívil náměstek primátora města Brna Matěj Hollan s vedoucím vídeňského Českého centra Mojmírem Jeřábkem v Paříži manžele Kunderovy. Jak známo, Milan Kundera je synem Janáčkova žáka Ludvíka Kundery, k Janáčkovi má vřelý vztah a je jeho významným propagátorem. O to víc nás těší, že byl pan Kundera nadšen z našich janáčkovských propagačních předmětů s motivy Mistrových nápěvků mluvy a s obrázky Venduly Chalánkové. A také z průvodce Po stopách Leoše Janáčka. Také ho potěšila zpráva, že v Brně pokračuje výstavba Janáčkova kulturního centra a že se připravuje vznik Janáčkova muzea! 

Janáčkův archiv převzal certifikát zápisu do registru Paměti světa UNESCO

Janáčkův archiv, který je součástí Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea byl v roce 2017 zapsán do registru Paměť světa UNESCO a stal se tak v Paměti šestým českým zástupcem.

Janáčkův archiv je dokumentární fond, který obsahuje celistvou písemnou skladatelovu pozůstalost a mnoho dalších materiálů, které se do něj postupně začleňovaly od autorovy smrti v roce 1928. Jeho součástí jsou (až na několik výjimek) všechny rukopisy Janáčkových skladeb, libret i studií či skladatelova knihovna, v níž jsou četné svazky beletristických i odborných knih opatřeny vlastnoručními Janáčkovými poznámkami.

Zcela zásadní je soubor Janáčkovy korespondence čítající více než 14 tisíc jednotek. 

TIC BRNO vydalo publikaci
Po stopách Leoše Janáčka.
Průvodce Brnem

Průvodce po Janáčkových stopách v Brně představuje lokality a budovy spojené se skladatelovým osobním i profesním životem a obsahuje celou řadu informací, historických fotografií a obrazových dokumentů. Zájemce má možnost projít navrženou trasu, nebo si ji libovolně upravit podle vlastního uvážení a časových možností. Nechybí ani Janáčkův životopis v datech i v obsáhlejším textu, dva Janáčkovy fejetony a přehled brněnských institucí, jejichž historie i současné aktivity jsou spojeny s Janáčkovým odkazem. Uvnitř je vložen plakát a velká mapa centra Brna s vyznačenou stezkou Po stopách Leoše Janáčka. Publikace byla vydána v českém a v anglickém jazyce. Zakoupit můžete v informačním centru TO JE Brno (Panenská 1) nebo informačním centru pod krokodýlem (Radnická 8) a nebo v e-shopu.

JANÁČEK na Brněnských Vánocích 2017

Mistr nechyběl ani na akci Brněnské Vánoce. Objevil se v zahajovacím videomappingu a po celou dobu Brněnských Vánoc byla postava Leoše Janáčka a dalších brněnských osobností součástí instalace kolem kašny na náměstí Svobody. A byl i ve vánoční kolekci dárků s obrázky slavných Brňanů.  

JANÁČEK Venduly Chalánkové

TIC BRNO připravilo nové kolekce suvenýrů s motivy Leoš Janáček.

Jedna je založená na grafických prvcích výtvarnice Venduly Chalánkové, která podle historických fotografií z Archivu Leoše Janáčka zpracovala vlastní vyobrazení Leoše Janáčka a jeho blízkých, a k tomu navíc postavy z opery Příhody lišky Bystroušky

Druhá je založená na motivech Janáčkových nápěvků mluvy - zápisů situací a útržků hovorů včetně notového záznamu, které si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků.

Autorkou kolekcí je designérka Barbara Zemčik

Vstoupit do eshopu TIC BRNO.

VĚC MAKROPULOS v Šanghaji

Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno vystoupil 19, a 21. 11. 2017 ve Velkém divadle v Šanghaji s představením Janáčkovy opery Věc Makropulos v režii Davida Radoka. Stejnou inscenaci představila JO NdB v únoru 2017 také v Honkongu.  

Festival JANÁČEK BRNO 2018

13. 11. 2017 byl zahájen prodej vstupenek na Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018. A vstupenky rychle mizí!

Program festivalu Janáček Brno 2018 byl zveřejněn! Bude věnován 100. výročí vzniku Československé republiky. Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney či Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představí vynikající interprety, jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet.

Paměť světa UNESCO

Archiv Leoše Janáčka, který je součástí Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, byl v roce 2017 navržen na zápis do registru Paměť světa UNESCO.