AKTUÁLNĚ

Narozeninová soutěž Janáček 170

Soutěžte s Leošem Janáčkem a oslavte s námi jeho 170. narozeniny! Projděte si s mobilní aplikací Loxper trasu po Janáčkových stopách a můžete vyhrát vstupenku do Vodojemů Žlutý kopec, knihu Mářiny paměti a předplatné aplikace Loxper.

Začínáme 5. června a končíme na Janáčkovy narozeniny 3. července.

Více zde.

Janáček 170

Oslavte s námi 3. července Janáčkovy 170. narozeniny na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Čeká vás zábavný celodenní program, koncerty, nahlédnutí do tajů opery Její pastorkyňa i s ukázkami, pohodlná lehátka a koktejly. Nebude chybět ani blahopřání s dortem, ke kterému se můžete připojit se svými vlastními přáníčky, z nichž vytvoříme na piazzettě Janáčkův portrét. Závěr celé oslavy patří projekci inscenace Její pastorkyňa z londýnské Královské opery.

Můžete se také vydat na komentovanou Janáčkovu narozeninovou procházku a po celý den zdarma navštívit Památník Leoše Janáčka.

Více zde.

Vše nejlepší, Leoši

Oslavte Janáčkovy 170. narozeniny v jeho rodných Hukvaldech! V sobotu 29. června od 15:00 se budou konat v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka a České filharmonie přímo v Hukvaldech oslavy, které vyvrcholí v 19:00 narozeninovým koncertem v amfiteátru v hukvaldské oboře. 

Program zde.

Glagolská mše / Z mrtvého domu znovu v Janáčkově divadle

Na jeviště Janáčkova divadla se v dubnu a květnu 2024 vrací velkolepá inscenace opery Z mrtvého domu ve spojení se scénickým zpracováním Glagolské mše. Oceňovaná produkce v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Jakuba Hrůši měla premiéru v rámci festivalu Janáček Brno 2022. Představení bude v této sezóně uvedeno pouze třikrát, a to 20, a 27. dubna a 11. května 2024. 

Vstupenky zde.

Cabaret Janáček v Brně

Novou kabaretní show v atraktivním prostředí Cabaretu des Pechés  připravil brněnský art hub Tamuza. Netradičním a vtipným způsobem představuje brněnského velikána a ukázky jeho hudby s cílem přiblížit zdejším i zahraničním návštěvníkům Janáčkovo Brno v operní kvalitě, ale s neoperním přístupem.

Termíny a vstupenky zde

Její pastorkyni v Lyric Opera of Chicago doprovázela výstava o Janáčkovi

Lyric Opera of Chicago, po Metropolitní opeře druhé největší operní divadlo v USA s kapacitou 3 300 míst, uvedla ve dnech 12.–26. listopadu 2023 Janáčkovu operu Její pastorkyňa, v zahraničí uváděnou pod názvem Jenůfa. Ve foyer divadla sérii představení doprovázela výstava věnovaná osobnosti Leoše Janáčka, kterou připravilo TIC BRNO a Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Chicagu a produkcí Lyrické opery.   

Nová česko-anglická publikace o Janáčových operách Osud a Výlety páně Broučkovy

Nová publikace Jiřího Zahrádky navazuje na knihu o opeře Její pastorkyňa, která získala ve Velké Británii cenu Prestomusic Awards 2022 v kategorii Kniha roku. Další díl pojednává o dvou pozoruhodných, i když divadly poněkud opomíjených Janáčkových operách Osud a Výlety páně Broučkovy. Právě období vzniku těchto oper patří k Janáčkovým nejzajímavějším tvůrčím, ale i osobním životním etapám. Tyto kompozice tvoří spojnici mezi Její pastorkyní a vrcholnými hudebnědramatickými díly z období Janáčkova "velkého stáří", v nichž skladatel po dlouhé tvůrčí cestě dospěl k dokonalé shodě slova, myšlenky a hudby. Kniha o operách Osud a Výlety páně Broučkovy přináší o této nesnadné cestě svědectví v podobě mnoha informací o skladatelových inspiracích, zvažovaných námětech ke zhudebnění, neslavné spolupráci s literáty, Janáčkových setkáních s hudebními díly, která mu otevřela oči, ale také o vyrovnání se se ztrátou milované dcery Olgy. Zmiňuje rovněž skladatelova citová vzplanutí odrážející se v jeho tvůrčím procesu. Knihu doprovází bohatý a často unikátní obrazový materiál.

Vydalo nakladatelství Host Brno a Moravské zemské muzeum, Více zde.

Janáčkovy nápěvky mluvy

Jak asi mohly znít nápěvky, které si Janáček zapsal v ulicích Brna, v hukvaldské oboře nebo ve vlaku? Podívejte se na Janáčkův zápis a poslechněte si nápěvek v deseti ukázkách v sekci Jak Janáček tvořil nebo přehrajte playlist zde. Videa obsahují i anglické titulky.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka 2023

Hudební fakulta JAMU pořádá od 9. do 17. září 2023 Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka, ve které změří své síly hudebníci do 35 let v oborech kontrabas a violoncello. Všechna soutěžní kola jsou veřejně přístupná.

Rozpis všech soutěžních kol:

obor violoncello

9.-13.9.2023 - Divadlo na Orlí, 15.9.2023 - Besední dům

obor kontrabas

11.-15.9.2023 - Hudební fakulta JAMU, 17.9.2023 - Besední dům

Více informací zde.  

Příhody lišky Bystroušky v São Paulu

V největším městě Brazílie, v saopaulském divadle Theatro São Pedro, se 23. 7. – 6. 8.  2023 poprvé hrála opera Příhody lišky Bystroušky. Nastudování se chopil dirigent Ira Levin a režisér André Heller, dvojice, která již v tomto divadle realizovala inscenace Janáčkových oper Káťa Kabanová (2018) a Věc Makropulos (2019). Opera byla hrána v českém originále s portugalskými titulky. Scénografie byla inspirována dílem surrealistického malíře Reného Magritta. TIC BRNO ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v São Paulu, který byl jedním z partnerů projektu, připravil pro diváky propagační materiály s janáčkovskou tématikou a tématikou opery Příhody lišky Bystroušky v portugalštině.

Letní soutěž o knihu Mářiny paměti

Projděte se Brnem po Janáčkových stopách a vyhrajte novou knihu Mářiny paměti. Začínáme 30. června a končíme 27. července, 3 šťastné výherce vylosujeme v úterý 29. července. 

Jak se zapojit? Je to jednoduché! Stačí podle mobilní aplikace Loxper projít zkrácenou trasu  a pomocí hesla, které obdržíte na konci, se registrovat na emailu soutez@loxper.cz.

Více informací o trase a pravidla soutěže najdete na www.loxper.com/leos-janacek-prodeti

Výstava ilustrací Venduly Chalánkové ke knize Mářiny paměti 

Moravské zemské muzeum zve na letní výstavu v Památníku Leoše Janáčka, která představuje ilustrace - papírové koláže výtvarnice Venduly Chalánkové k nově vydané knize Mářiny paměti ● U Janáčků ● Zapsala Marie Trkanová podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka.

Vernisáž se koná ve čtvrtek 29. 6. 2023 v 17:00, v rámci zahájení výstavy proběhne také křest nové knihy. 

Výstava potrvá do 15. 10. 2023.

www.mzm.cz/vendula-chalankova-mariny-pameti

Vychází Mářiny paměti, nové vydání knihy U Janáčků podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka

TIC BRNO a Moravské zemské muzeum vydává novou knihu spojenou s osobností Marie Stejskalové, dlouholeté hospodyně v rodině Leoše Janáčka. Po Mářině kuchařce, knize receptů, podle kterých se u Janáčků vařilo a peklo, nyní vychází Mářiny paměti.

Vydání podpořila Nadace Leoše Janáčka.

Krok za oponu – Výlety páně Broučkovy

Janáčkova opera Národního divadla Brno zve na průzkum opery zblízka! Pořad je určený všem zvídavým lidem, malým i velkým, kteří se chtějí spolu se sólisty, sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB přiučit něčemu novému ze světa operního divadla, tentokrát z opery Výlety páně Broučkovy od Leoše Janáčka. Udělejte Krok za oponu a dozvíte se, proč si Janáček vybral jako námět právě novelu Svatopluka Čecha, proč zrovna výlet na Měsíc a chybět nebude ani výlet do 15. století.

28. 6. 2023 v 10:00 v Janáčkově divadle. Více informací a vstupenky zde.

Objevte Leoše Janáčka s dětmi

Vydejte se za Janáčkem i s dětmi po nové, krátké trase po Mistrových stopách Brnem. Stáhněte si mobilní aplikaci Loxper, ve které najdete desítky zábavných tras a vycházek. Jednou z nich je také bezplatná, dětská verze janáčkovské trasy, která vás zavede od Mahenova divadla přes centrum Brna až k Památníku Leoše Janáčka. Součástí trasy jsou hádanky, animovaná videa, AI animace Janáčkových fotografií i ukázky Janáčkovy hudby. 

A o prázdninách se můžete těšit také na soutěž s odměnami!

Ke stažení pro Android i iOS.
Ke stažení pro Android i iOS.

Leoš Janáček a pozdní obrození na Moravě

recepce, reprezentace, identity

Monografie Miloše Zapletala věnovaná recepci Leoše Janáčka a jeho hudby, v tomto případě zaměřená na prvních šestnáct let Janáčkovy umělecké kariéry, je svým tématem publikace muzikologická, způsob řešení daného tématu ji však spíše řadí do oblasti kulturní historie. Kniha je vyústěním Zapletalova dlouhodobého badatelského zájmu o dějiny hudební kultury na Moravě. Autor klade důraz na uvádění a kritickou recepci Janáčkovy rané umělecké činnosti, a to nejen skladatelské, ale i dirigentské a sbormistrovské, klavíristické aj. Vzhledem k tomu, že zmíněnou problematiku sleduje především s ohledem na kulturní a sociálně-emancipační snahy českého národa v Brně a na Moravě, je tato kniha rovněž důležitým příspěvkem k poznání vývoje českého a německého národního vědomí, specifičtěji pak národního obrození na Moravě.

Opět Janáček v Římě

23. května 2023 byla v Teatro dell'Opera di Roma poprvé uvedena opera Leoše Janáčka Z mrtvého domu. Sérii představení doprovází výstava představující dokumenty a kostýmy vztahující se k této opeře a také fotografie z Janáčkovy návštěvy Itálie v roce 1925. Výstavu připravilo TIC BRNO,  Moravské zemské muzeum a pražské Národní divadlo ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky v Římě a za finanční podpory Jihomoravského kraje. 

Janáček na festivalu Konvergencie

Letošní jarní edice mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie přinese další portrét významné skladatelské osobnosti – tentokrát to bude Leoš Janáček. Od 2. do 12. března 2023 zazní v Bratislavě zásadní Janáčkova komorní díla, na programu jsou také přednášky, výstava nebo akce pro děti.

Více zde.

Výročí úmrtí Olgy Janáčkové

Dne 26. 2. 2023 uplynulo 120 let od úmrtí Olgy (15.8.1882-26.2.1903), dcery Zdenky a Leoše Janáčkových. Krásná, inteligentní a milá dívka byla světlem Janáčkovy rodiny. Od mládí ji trápilo srdeční onemocnění, kterému podlehla v pouhých 21 letech. Janáčkovi tak přišli i o své druhé dítě. "Její pastorkyni vázal bych jen černou stuhou dlouhé nemoci, bolestí a nářků mé dcery Olgy a klučiny Vladimíra", napsal Janáček ve své autobiografii Pohled do života i díla.

Odhalení pamětní desky Kamile Stösslové v Písku

V neděli 27. listopadu 2022 byla v jihočeském Písku odhalena na domě v Přemyslově ulici 17  pamětní deska Janáčkově múze a přítelkyni Kamile Stösslové. V tomto domě žila Kamila Stösslová s manželem Davidem a syny Rudolfem a Ottou od roku 1919 a Janáček je v Písku mnohokrát navštívil. 

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka 2022

Hudební fakulta JAMU pořádá od 11. do 18. září 2022 Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně v oborech klavír a varhany. Finálové kolo oboru varhany se uskuteční 17. září od 14.00 v kostele nanebevzetí Panny Marie a finálové kolo oboru klavír se bude konat 18. září od 14.00 v Besedním domě. Vstup na finálová kola je pro veřejnost zdarma.

Více zde.  

168. narozeniny Mistra 3. 7. 2022

Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech, ale téměř celý život strávil v Brně, kde měla světovou premiéru i většina jeho díla. Jak to bylo? Koukněte na video. A na další díly v sekci Video a hry.

TIC BRNO na festivalu Janáček Brno 2022

Vyhlídkové jízdy minibusem po stopách Leoše Janáčka, procházka s mobilní aplikací, ochutnávka Mistrových oblíbených pokrmů nebo výlet na Hukvaldy. Podívejte, co nabízí TIC BRNO v rámci festivalu Janáček Brno v listopadu 2022.

Janáček v Římě

18. ledna 2022 byla v Teatro dell'Opera di Roma poprvé uvedena opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Sérii představení doprovází výstava Leoš Janáček - portrétní fotografie, kterou připravilo TIC Brno a Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Českým centrem Řím.

Více zde.

Vyšel druhý svazek janáčkovské monografie Johna Tyrrella v českém překladu

V listopadu 2021 vydalo nakladatelství Host překlad druhého svazku dosud nejpodrobnější monografie o Janáčkovi z pera Johna Tyrrella s názvem Janáček II. Car lesů (1914-1928).

Ve druhém svazku autor pokračuje v mapování skladatelova života a tvorby od roku 1914 do roku 1928, kdy Leoš Janáček umírá.

John Tyrrell se detailně věnuje skladatelovu vrcholnému tvůrčímu období. Jsou zde zpracována témata vztahující se ke vzniku oper Výlety páně Broučkovy, Káťa Kabanová, Příběhy lišky Bystroušky, Věc Makropulos a Z mrtvého domu a dále například děl jako Taras Bulba, Sinfonietta či Mša glagolskaja. Druhý svazek monografie také detailně popisuje Janáčkovu životní etapu označovanou jako "velké stáří" a mapuje i jeho postoje ke vzniku svobodného státu či k současnému umění. Knihu doplňují kapitoly pojednávající o skladatelově přístupu ke kompozici oper či výběru námětů.

Předprodej vstupenek na festival  Janáček Brno 2022 zahájen

V roce 2022 se festival bude konat v termínu 2. – 20. listopadu. Program festivalu opět nabízí celou řadu vynikajících operních inscenací a koncertů v podání předních českých a zahraničních interpretů. 

Do 14. 12. máte možnost využít při nákupu vstupenek mimořádnou 20 % slevu! 

E-výstava ke 100. výročí světové premiéry opery Káťa Kabanová

Archiv Národního divadla Brno připravil e-výstavu ke 100. výročí prvního uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová, které se konalo 23. listopadu 1921 v brněnském Národním divadle. 

Nová česko-anglická publikace o Janáčkově Její pastorkyni

Pod názvem "Pravdu, první věci pravdu, ne krásu. Příběh Janáčkovy Její pastorkyně." vydalo Moravské zemské muzeum novou knihu Jiřího Zahrádky. Přináší mnoho nových informací zpracovaných na základě současných poznatků vycházejících mimo jiné z přípravy kritické edice partitury. Provází čtenáře genezí díla a odpovídá na otázky, co Janáčka vedlo k volbě realistické divadelní hry, kdy přesně operu zkomponoval a proč autor dělal všechno pro to, aby nebylo možné určit dobu dokončení prvního jednání. Nastíní rodinné, pracovní i společenské okolnosti vzniku opery, prvního uvedení v Brně i slavných premiér v Praze a ve Vídni. Věnuje se i Janáčkovu přátelství s Maxem Brodem a jeho aktivitám směřujícím k mezinárodnímu uznání Její pastorkyně a celého Janáčkova díla.  Knihu provází množství obrazových dokumentů a fotografií. 

V prodeji v Památníku Leoše Janáčka, prodejně MZM na Zelném trhu a v eshopu MZM.

Festival Janáček Brno v roce 2021

Od září do listopadu 2021 se můžete těšit na přesunuté inscenace a koncerty z roku 2020. Sledujte aktuální program na janacek-brno.cz

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně

12. - 19. 9. 2021 pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka 27. ročník interpretační Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka. Letos v oboru tuba a lesní roh. V

Více zde.

Ochutnávka Janáčkových oblíbených dezertů v brněnských kavárnách a cukrárnách

Současně s výstavou U Janáčků v kuchyni v Památníku Leoše Janáčka probíhá od 15. července 2021 ochutnávka dezertů dle receptů Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové publikovaných v knize Mářina kuchařka. 

Více informací zde.

Výstava U Janáčků v kuchyni

Přijměte pozvánku na výstavu v Památníku Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, která představuje originály ilustrací Venduly Chalánkové k publikaci Mářina kuchařka s recepty Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové. Součástí instalace jsou také výtvarné objekty, které Chalánková "uvařila a upekla" podle Mářiny kuchařky. 

Zahájení se koná 15. července v 17:00, výstava potrvá do 15. října 2021. 

Partnerem výstavy je TIC Brno.

Po stopách Leoše Janáčka v Brně s mobilní aplikací

Po Mistrových stopách Brnem se nově můžete vydat s mobilní aplikací Loxper. Trasa obsahově odpovídá místům popsaným v tištěném průvodci vydaném TIC BRNO a popisu trasy na tomto webu. Součástí trasy jsou hádanky, ukázky Janáčkovy hudby a animace Janáčkových fotografií s audio komentářem zpracované technologií umělé inteligence. Za úspěšně dokončenou trasu vás v IC Panenská čeká dárek!

Ke stažení pro Android i iOS.
Ke stažení pro Android i iOS.

Poslouchejte Janáčka cestou Brnem

I když se právě nechystáte projít celou janáčkovskou trasu Brnem, zastavte se při procházce centrem města u informačních panelů seznamujících kolemjdoucí s lokalitami spojenými s Janáčkovým životem v Brně. Nově na nich totiž přibyly QR kódy odkazující na ukázky Mistrovy hudby. S pomocí mobilního telefonu si tak můžete zpříjemnit cestu například poslechem svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos. QR kódy odkazují na jednotlivé audio ukázky v sekci Poslouchám Janáčka.

Liška Bystrouška pro děti

Divadlo DNO připravilo podle knihy Rudolfa Těsnohlídka ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou a TIC BRNO představení Liška Bystrouška pro děti od tří let. V roli revírníka vystupuje Leoš Janáček! Diváci si navíc odnesou jako dárek ilustrovanou brožurku o Janáčkovi a Bystroušce. Představení bude uvedeno na celé řadě letních festivalů, během podzimu v klubu Leitnerka a také v rámci brněnských vánoc. 

dramatizace: Tereza Lexová a Jiří Jelínek

hudba: David Smečka

výtvarník: Vendula Chalánková

výroba: Jaromír Ryšavý

režírovali a hrají: Tereza Lexová, Monika Jelínková, David Smečka a Jiří Jelínek

V Brně se během léta bude hrát: 

27. 6. Björnsenův sad v 17:00

20. 7. Leitnerka v 15:00

1. 8. Industra

7. 8. Moravská galerie - Místodržitelský palác ve 20:30

15. 8. Björnsenův sad v 17:00

A mimo Brno:

27. 7. Hodonín, 28.7. Stará Paka, 28.7. Nový Jičín, 28. 8. Kuks


Leoš Janáček ve filmu

Podívejte se na unikátní filmové záběry Leoše Janáčka na výletě parníkem v roce 1925. Video najdete v sekci Jak Janáček žil.

Filmové záběry z pohřbu Leoše Janáčka 15. 8. 1928 najdete zde.

Filmový materiál na náš web poskytl Národní filmový archiv.

Po stopách Leoše Janáčka v Hukvaldech

Nadace Leoše Janáčka připravila mobilního průvodce Janáčkovým rodištěm. Aplikace pro Android i iOS ke stažení zde. Nezapomeňte si zapnout zvuk:) 

Nové sekce na webu

Jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu? Jaký byl vliv rodiny, sociálních a politických okolností? Jak žil Leoš Janáček? Kde bydlel? Kam cestoval? Jaká byla jeho finanční situace? A jaké byly Janáčkovy inspirační podněty? Jak jeho tvorbu ovlivnila lidová hudba, ruská kultura nebo jeho nápěvky mluvy? A jeho životní lásky? Dočtete se v nových sekcích našeho webu. Autorem textů, publikovaných jako součást katalogu k výstavě Slavní čeští skladatelé,  je Jiří Zahrádka.

Jaký byl Leoš Janáček

Video z Janáčkovy pracovny vzniklo jako součást výstavy Slavní čeští skladatelé. Více o tom, jaký byl Leoš Janáček, jak žil a jak tvořil se již brzy dozvíte také v připravovaných nových sekcích webu leosjanacek.eu

Janáčkovy opery na Hong Kong Arts Festival 2021 online

Po úspěšném hostování na 45. ročníku prestižního mezinárodního Hong Kong Arts Festival s inscenací Janáčkovy Věci Makropulos v roce 2017 se soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno vrací na hongkongské festivalové pódium. Vzhledem k pandemické situaci se vedení festivalu rozhodlo pro účast zahraničních souborů v on-line formě prostřednictvím záznamů i live streamů. Původně plánované uvedení inscenace opery Bohuslava Martinů Řecké pašije tak vystřídají dva záznamy brněnských janáčkovských inscenací, které vznikly ve spolupráci s Českou televizí - Její pastorkyňa a Příhody lišky Bystroušky

Festivaloví diváci se mohou těšit i na záznamy několika vynikajících koncertů, které zazněly v rámci festivalu Janáček Brno 2020 a řadu doprovodných programů na webu festivalu přibližujících nejen samotné produkce, ale i díla českých skladatelů a historii brněnské opery (on-line výstava Into the Czech Lands) či Brno a Leoše Janáčka

Mářina kuchařka

Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Dočtete se v nově vydané kuchařce Marie Stejskalové, hospodyně u Janáčků. S ilustracemi Venduly Chalánkové.

A během festivalu Janáček Brno můžete dokonce ochutnat Mistrovy oblíbené dezerty v brněnských kavárnách a cukrárnách,

Více zde

Poslouchám Janáčka

Během festivalu Janáček Brno 2020 potkáte na 16 místech v centru Brna Leoše Janáčka se psem Čiperou. Naskenujte QR kód na Mistrově obleku a poslechněte si hudební ukázku.

Více zde.

Tematická procházka Po stopách Leoše Janáčka 13. 9. 2020 

Vydejte se na komentovanou procházku s Jiřím Zahrádkou, znalcem Janáčkova života a díla. Součástí bude prohlídka brněnských lokalit a budov, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli.

Více zde.

Slavní čeští skladatelé v Národním muzeu

Navštivte virtuální výstavu Slavní čeští skladatelé, kterou připravilo Národní muzeum v Praze. Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů - čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. K výstavě byl vydán obsáhlý katalog, jehož autoři se zaměřili na důležité okamžiky života těchto skladatelských osobností, podmínky tvorby, cesty, některá vybraná díla, inspirace, ale třeba i vztahy mezi nimi a jejich díly. Publikaci je možno objednat v e-shopu Národního muzea. 

Online prohlídka Památníku Leoše Janáčka

Muzea jsou zavřená v důsledku opatření proti šíření koronaviru, ale do Památníku Leoše Janáčka můžete nahlédnout prostřednictvím komentované online prohlídky.

Uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře doprovodí výstava v České národní budově v New Yorku

U příležitosti uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Metropolitní opeře v květnu 2020 pořádá České centrum New York ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, TIC BRNO a Metropolitní operou výstavu, která představí hned několik témat. Přiblíží okolnosti vzniku a prvního uvedení Káti Kabanové, které se konalo v roce 1921 v Brně. Dále zde bude prezentována historie inscenací Janáčkových oper na scéně MET, počínaje tamním prvním uvedením Její pastorkyně ještě za života skladatele. Vztahu Janáčka a města Brna bude věnována prezentace aktuálního janáčkovského dění ve skladatelově městě. A další součástí výstavy bude série výtvarně působivých papírových koláží Venduly Chalánkové s motivy postav z Janáčkových oper a portrétů Leoše Janáčka a jeho blízkých. 

Více zde. 

Live stream zahájení výstavy sledujte zde.


Doprovodný program festivalu Janáček Brno 2020 

Kromě operních představení a koncertů nabídne festival ve spolupráci s dalšími brněnskými institucemi ještě mnohem víc. Výstavy, lektorské úvody, prohlídky Janáčkova divadla s programem, komentované procházky Po stopách Leoše Janáčka nebo ochutnávku Mistrových oblíbených dezertů ve vybraných brněnských kavárnách a cukrárnách.

Více zde.

Prodej vstupenek na festival Janáček Brno 2020

Od 1. prosince 2019 jsou v prodeji vstupenky na příští ročník festivalu Janáček Brno. který se bude konat 28. 9 . – 16. 10. 2020.

Program a vstupenky zde: janacek-brno.cz

95. výročí premiéry opery Příhody lišky Bystroušky

6. listopadu 2019 uplynulo právě 95 let od světové premiéry opery Příhody lišky Bystroušky. Poprvé byla uvedena v dnešním Mahenově divadle v režii Oty Zítka a scénické výpravě Eduarda Miléna. Dirigoval šéf opery Národního divadla v Brně František Neumann. 

Fotografie z premiérové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky (1924) © Moravské zemské muzeum
Fotografie z premiérové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky (1924) © Moravské zemské muzeum

Otevřený dům s Janáčkem

Janáčkovo divadlo je, jako každý správný operní dům, pro návštěvníky plný nečekaných míst a tajemných zákoutí, ale hlavně, kamkoliv vstoupíte, uslyšíte znít hudbu. Tak tomu bude i na jedné z preview akcí festivalu Janáček Brno 2020. 

27. listopadu 2019 se od 17 do 22 hodin otevře divadlo a operní soubor nabídne svým divákům možnost si nejen prohlédnout zrekonstruované prostory, do kterých běžně nemají přístup.

Více informací zde.

Nová expozice v Památníku Leoše Janáčka v Hukvaldech

V hukvaldském Památníku Leoše Janáčka byla 12. září 2019 otevřena nová expozice. Návštěvníci mohou ve skladatelově domě zhlédnout historické interiéry v původní podobě, nová expozice jim nadto přiblíží Janáčkův rodný kraj a hukvaldské přátele, skladatelovy inspirační podněty, folkloristickou činnost i zapisování nápěvků mluvy. 

Více o Památníku včetně fotografií nové expozice zde.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá ve dnech 24. - 29.  září 2019 25. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Leoše Janáčka, tentokrát v oborech flétna a klarinet. Více informací zde.

Výstava Leoš Janáček a hudba u brněnských augustiniánů

Výstava je součástí festivalu věnovanému G. J. Mendelovi, který se koná 19. - 21. 7. 2019 v prostorách augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně. V prostorách Muzea starobrněnského opatství bude otevřena místnost s výstavou, která představí historii provozovaní hudby v brněnském augustiniánském klášteře a hudební skladatele s ním spojené, především Pavla Křížkovského a Leoše Janáčka, kterého jako jedenáctiletého chlapce rodiče vyslali za hudebním vzděláním právě k brněnským augustiniánům. Později Janáček zastupoval svého učitele Pavla Křížkovského ve funkci ředitele kůru v klášterní bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Na výstavě bude k vidění také varhanní stůl, pozůstatek Steinmeyerových varhan, které byly v bazilice instalovány během Janáčkova působení v opatství a skladatel na ně mnohokrát hrál.


Výstavu připravilo TIC BRNO a Moravské zemské muzeum Brno 

Výstava Janáček v Brně

ve vstupní chodbě Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina na Mendlově náměstí. Výstava je přístupná ve všední dny 7:00 - 18:30.

Fotografický výstava představuje historické snímky Leoše Janáčka na různých místech Brna, Janáček sice nebyl brněnský rodák, ale v Brně žil od svých jedenácti let a svými neúnavnými uměleckými a organizačními aktivitami podstatně ovlivnil kulturní život města a na jeho odkaz Brno dodnes navazuje. Výstava obsahuje například fotografie Janáčka před domkem v zahradě varhanické školy, ve společnosti různých brněnských osobností, Janáčkových žáků a přátel. A několik portrétních snímků pořízených v brněnských ateliérech.

Výstavu připravilo Moravské zemské muzeum a TIC BRNO.


Happy birthday, Leoš!

3. července 2019 slavíme 165. výročí narození Leoše Janáčka.

Preview akce a koncerty festivalu Janáček Brno již na podzim 2019

Těšit se můžete na klavírní recitál Jana Jiraského v Památníku Leoše Janáčka, koncert souboru Pavel Haas Quartet, otevřený den v Janáčkově divadle nebo blok představení opery Její pastorkyňa.

Termíny a vstupenky  zde.

Festival Janáček Brno vítězem 

The International Opera Awards

Festival Janáček Brno získal na slavnostním vyhlášení 29. dubna 2019  v Londýně prestižní ocenění The International Opera Awards. v kategorii operních festivalů. Gratulujeme!

Janáčkovo jméno se objevilo i v souvislosti s dalšími cenami. Režisérkou roku se stala Katie Mitchel, mimo jiné za vynikající inscenaci Její pastorkyně v Amsterodamu, a inscenací roku byla vyhlášena Janáčkova opera Z mrtvého domu v  Royal Opera House v Londýně.

Nová publikace The Janáček Compendium  

The Janáček Compendium obsahuje téměř 300 položek souvisejících se  všemi aspekty Janáčkova života a díla a s podrobnými informacemi o jeho významných skladbách - především o operách - včetně nejnovějších poznatků. Souborná příručka tohoto typu v janáčkovské literatuře dosud scházela. Umožňuje snadné dohledání důležitých údajů k životu skladatele, jeho dílu včetně historie interpretace, základním pojmům, osobnostem, edicím, tedy vše podstatné včetně aktualizovaného soupisu literatury. Autor publikace Nigel Simeone je uznávaným hudebním znalcem a lektorem  s celoživotním zájmem o českou hudbu. Vydalo nakladatelství Boydell & Brewer publishers.

Na blogu nakladatelství čtěte o autorově potěšení z dokumentace Janáčka.

Leoš Janáček jede!

V roce 2019 si připomínáme 165. výročí narození Leoše Janáčka a jako dárek dostal Mistr svoji tramvaj. Spolu s ním cestují po Brně postavy z jeho oper - Jenůfa, Káťa Kabanová, Šárka, pan Brouček, Bystrouška a další.

Janáček Brno 2020

Příští ročník festivalu Janáček Brno se bude konat v termínu 28.9. - 16. 10. 2020. Program bude zveřejněn 1. prosince 2019 u příležitosti preview koncertu v divadle Reduta v Brně. V prosinci letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek. Informace o festivalu Janáček Brno 2020 a preview koncertech budou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.janacek-brno.cz

Janáček Brno 2018 nominován na cenu The International Opera Awards


V listopadu a prosinci 2018 proběhl za rekordní účasti českých i zahraničních návštěvníků další úspěšný festival Janáček Brno. K pozitivním ohlasům diváků i odborné veřejnosti na uplynulý roční se navíc přidala nominace na prestižní cenu The International Opera Awards.

Již nyní se můžete těšit na příští ročník, který bude zahájen 28. září 2020!

Janáčkovská animovaná videa na Operavision 

Portál Operavision sdílí naši třídílnou animovanou minisérii ze života Mistra, kterou jsme připravili ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou

Sledujte videa a zahrajte si hudební pexeso zde nebo navštivte stránky Operavision.

Výstava Doma u Janáčků

Přijďte nahlédnout do soukromí slavného skladatele. Na výstavě budou k vidění osobní předměty z Janáčkovy pozůstalosti - psací potřeby, část šatníku, toaletní potřeby apod. Výstava se koná v Mramorových sálech na Biskupském dvoře (Muzejní 1) do 24. února 2019.

Více zde

Premiérou opery Příhody lišky Bystroušky začal festival Janáček Brno 2018

Festival byl zahájen 17. listopadu a potrvá do 5. prosince 2018.  Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney či Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představí vynikající interprety, jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet.

Více zde

Janáčkovská monografie Johna Tyrrella vychází v českém překladu

V listopadu 2018 byl vydán v nakladatelství Host překlad prvního svazku dosud nejpodrobnější monografie o Janáčkovi z pera Johna Tyrrella s názvem Janáček I. Osiřelý kos (1854-1914).

John Tyrrell čtivě mapuje skladatelův život a tvorbu až do jeho šedesátých narozenin, tedy do roku 1914. Detailně se věnuje Janáčkovu soukromému životu, jeho studiu, kariéře učitele, klavíristy a sbormistra a sleduje také jeho kulturní snahy v převážně německém Brně. Zabývá se Janáčkovými skladatelskými počátky a jeho kompozičním vývojem a také podrobnou genezí řady jeho děl. Do textu jsou vřazeny oddíly zaměřené na různá témata, například Janáčkův postoj k panslavismu, Janáček jako hudební etnograf či učitel nebo kapitoly mapující skladatelův vztah k různým osobnostem, jako je Pavel Křížkovský, Antonín Dvořák či Zdeněk Nejedlý. Kniha obsahuje rovněž kapitoly z pera Stephena Locka a Jiřího Zahrádky.

Zemřel muzikolog John Tyrrell

4. října 2018 zemřel přední odborník na Leoše Janáčka, britský profesor John Tyrrell. Narodil se v roce 1942 v Rhodesii (dnešním Zimbabwe), studoval na univerzitách v Kapském městě, v Cambridgi a v Brně. Pracoval jako redaktor hudebního slovníku The New Grove Dictionary of Music and Musicians., působil na univerzitách v Nottinghamu a Cardiffu. Celý svůj profesní život se zabýval českou hudbou a především životem a dílem Leoše Janáčka. Je autorem řady knih včetně obsáhlé dvoudílné Janáčkovy biografie, jejíž první díl Leoš Janáček. Osiřelý kos (1854-1914) brzy vyjde i česky.  John Tyrrell je držitelem řady významných ocenění, včetně Charles Flint Kellogg Award in Arts and Letters a čestných doktorátů Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. V lednu 2018 obdržel cenu Classic Prague Award jako "mezinárodní vyslanec české hudby".

Hudební maraton Leoše Janáčka v Ostravě

Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne v Ostravě ve dnech 25.-28. října 2018 mistrových čtyřicet skladeb v podání předních českých umělců. Zazní 17 koncertů, operní představení, bude se konat komentovaný výlet do skladatelova rodiště s Jiřím Zahrádkou, hudební workshop pro děti, klubová komorní matinée a slavnostní večerní koncert ke stému výročí Československa.

Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle Brno

17. listopadu 2018 se bude konat v Národním divadle Brno premiéra nové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky. O den později 18. 11. 2018 bude  představení přenášeno živě on-line v rámci projektu OPERA VISION. Premiéra bude současně zahajovacím představením festivalu Janáček Brno 2018.

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění pořádá ve dnech 8. - 15. září 2018 již 24. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Leoše Janáčka, tentokrát v oborech kontrabas a violoncello.

Pietní akt u hrobu Leoše Janáčka 12. srpna 2018

U příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka proběhne v 10:00 u jeho hrobu na Ústředním hřbitově setkání představitelů města Brna a brněnských institucí spojených s odkazem mistra.

12. srpna 2018 si připomeneme 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka

Janáček zemřel náhle po zápalu plic v ostravském Kleinově sanatoriu 12. srpna 1928 v 74 letech. Pohřeb se konal o tři dny později v Brně. Rakev byla nejprve vystavena v Městském (dnes Mahenově) divadle, odtud se pohřební průvod vydal na Ústřední hřbitov. Janáček je pochován v takzvaném čestném kruhu. Autorem náhrobku, na kterém jsou vytesány verše z Janáčkova mužského sboru Potulný šílenec, je výtvarník Eduard Milén.

Janáčkovské výročí připomene na den přesně festival Maraton hudby Brno v rámci své sekce Klasika, která nabízí také Pianoštafetu za účasti klavíristů jako jsou Ivo Kahánek či Sára Medková. Pianoštafetu bude uvádět ředitel České filharmonie a klavírista v jedné osobě David Mareček. Koná se 12. srpna od 14 hodin v Alfa pasáži.

Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce

Vydejte se v neděli 12. srpna 2018 na vyjížďku s velocipedisty z Hukvald do Ostravy s koncerty na zastávkách trasy.

Více zde

Leoš Janáček

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI


TIC BRNO vydalo propagační obrázkové leporelo, které je zdarma k dispozici v brněnských informačních centrech. Klikněte na titulní stranu a prohlédněte si celou tiskovinu.

Pozvánka na výstavu Venduly Chalánkové

Leoš a jeho drazí


Památník Leoše Janáčka 8. 6. - 9. 9. 2018, vernisáž 7. 6. v 17:00

Vendula Chalánková v současné době patří mezi uznávané výtvarníky mladší generace. Okruh její tvorby je velmi široký, od volné tvorby, přes knižní ilustraci, komiks až po animovaný film, přičemž podobně široké je užití technik od malby a kresby, přes koláže, asambláže či vyšívané objekty. Výstava v Památníku Leoše Janáčka představuje sérii výtvarně působivých papírových koláží, které Chalánková vytvořila v roce 2017 jako návrhy pro různé typy propagačních předmětů s motivy portrétů Leoše Janáčka a jeho blízkých pro Turistické informační centrum Brno. Vycházela přitom z historických fotografií, uložených v Archivu Leoše Janáčka.

Partnerem výstavy je TIC BRNO, příspěvková organizace.

Janáček Ostrava 2018

Společný projekt ostravské hudební scény probíhá celý rok 2018. Jedním z vrcholů je Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka na konci května a v červnu, jehož součástí bude i muzikologická konference Janáčkiana, dále Svatováclavský hudební festival, premiéra opery Osud v Národním divadle moravskoslezském nebo čtyřdenní Hudební maraton Leoše Janáčka 25. - 28. října 2018. 

Více na www.janacek2018.cz

Pochvala od Milana Kundery

Máme radost! V dubnu 2018 navštívil náměstek primátora města Brna Matěj Hollan s vedoucím vídeňského Českého centra Mojmírem Jeřábkem v Paříži manžele Kunderovy. Jak známo, Milan Kundera je synem Janáčkova žáka Ludvíka Kundery, k Janáčkovi má vřelý vztah a je jeho významným propagátorem. O to víc nás těší, že byl pan Kundera nadšen z našich janáčkovských propagačních předmětů s motivy Mistrových nápěvků mluvy a s obrázky Venduly Chalánkové. A také z průvodce Po stopách Leoše Janáčka. Také ho potěšila zpráva, že v Brně pokračuje výstavba Janáčkova kulturního centra a že se připravuje vznik Janáčkova muzea! 

Janáčkův archiv převzal certifikát zápisu do registru Paměti světa UNESCO

Janáčkův archiv, který je součástí Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea byl v roce 2017 zapsán do registru Paměť světa UNESCO a stal se tak v Paměti šestým českým zástupcem.

Janáčkův archiv je dokumentární fond, který obsahuje celistvou písemnou skladatelovu pozůstalost a mnoho dalších materiálů, které se do něj postupně začleňovaly od autorovy smrti v roce 1928. Jeho součástí jsou (až na několik výjimek) všechny rukopisy Janáčkových skladeb, libret i studií či skladatelova knihovna, v níž jsou četné svazky beletristických i odborných knih opatřeny vlastnoručními Janáčkovými poznámkami.

Zcela zásadní je soubor Janáčkovy korespondence čítající více než 14 tisíc jednotek. 

TIC BRNO vydalo publikaci
Po stopách Leoše Janáčka.
Průvodce Brnem

Průvodce po Janáčkových stopách v Brně představuje lokality a budovy spojené se skladatelovým osobním i profesním životem a obsahuje celou řadu informací, historických fotografií a obrazových dokumentů. Zájemce má možnost projít navrženou trasu, nebo si ji libovolně upravit podle vlastního uvážení a časových možností. Nechybí ani Janáčkův životopis v datech i v obsáhlejším textu, dva Janáčkovy fejetony a přehled brněnských institucí, jejichž historie i současné aktivity jsou spojeny s Janáčkovým odkazem. Uvnitř je vložen plakát a velká mapa centra Brna s vyznačenou stezkou Po stopách Leoše Janáčka. Publikace byla vydána v českém a v anglickém jazyce. Zakoupit můžete v informačním centru TO JE Brno (Panenská 1) nebo informačním centru pod krokodýlem (Radnická 8) a nebo v e-shopu.

JANÁČEK na Brněnských Vánocích 2017

Mistr nechyběl ani na akci Brněnské Vánoce. Objevil se v zahajovacím videomappingu a po celou dobu Brněnských Vánoc byla postava Leoše Janáčka a dalších brněnských osobností součástí instalace kolem kašny na náměstí Svobody. A byl i ve vánoční kolekci dárků s obrázky slavných Brňanů.  

JANÁČEK Venduly Chalánkové

TIC BRNO připravilo nové kolekce suvenýrů s motivy Leoš Janáček.

Jedna je založená na grafických prvcích výtvarnice Venduly Chalánkové, která podle historických fotografií z Archivu Leoše Janáčka zpracovala vlastní vyobrazení Leoše Janáčka a jeho blízkých, a k tomu navíc postavy z opery Příhody lišky Bystroušky

Druhá je založená na motivech Janáčkových nápěvků mluvy - zápisů situací a útržků hovorů včetně notového záznamu, které si skladatel více než třicet let zaznamenával do svých deníků.

Autorkou kolekcí je designérka Barbara Zemčik

Vstoupit do eshopu TIC BRNO.

VĚC MAKROPULOS v Šanghaji

Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno vystoupil 19, a 21. 11. 2017 ve Velkém divadle v Šanghaji s představením Janáčkovy opery Věc Makropulos v režii Davida Radoka. Stejnou inscenaci představila JO NdB v únoru 2017 také v Honkongu.  

Festival JANÁČEK BRNO 2018

13. 11. 2017 byl zahájen prodej vstupenek na Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018. A vstupenky rychle mizí!

Program festivalu Janáček Brno 2018 byl zveřejněn! Bude věnován 100. výročí vzniku Československé republiky. Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jako jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, David Pountney či Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović. Koncertní část programu představí vynikající interprety, jakými jsou Thomas Adès, Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet.

Paměť světa UNESCO

Archiv Leoše Janáčka, který je součástí Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, byl v roce 2017 navržen na zápis do registru Paměť světa UNESCO.