Luhačovice


LÁZEŇSKÉ NÁMĚSTÍ


Janáček poprvé navštívil Luhačovice patrně v roce 1886, ale pravidelným hostem se stal až od roku 1903. Až na výjimky zde každoročně trávil část letních prázdnin, a to až do smrti v roce 1928. Luhačovické slovanské lázně, navržené architektem Dušanem Jurkovičem, byly místem setkávání významných českých osobností. Janáček se zde stýkal například s Marií Calmou Veselou, Františkem Veselým, Alfonsem Muchou, Otakarem Ostrčilem a dalšími. Poznal zde Kamilu Urválkovou, která skladatele inspirovala ke zkomponování opery Osud, s prvním dějstvím zasazeným do prostředí luhačovických lázní. Nejdůležitější setkání však přišlo v roce 1917, kdy zde Janáček potkal svou přítelkyni a múzu Kamilu Stösslovou. Ačkoliv většinou se Janáček v lázních věnoval hlavně odpočinku, v roce 1926 ve zdejším Augustiniánském domě složil Glagolskou mši.

Leoš Janáček  s Kamilou Stösslovou na procházce  v Luhačovicích (1927)  © Moravské zemské muzeum
Leoš Janáček s Kamilou Stösslovou na procházce v Luhačovicích (1927) © Moravské zemské muzeum

Milá Zdenko!

Lesy prochoděny, slunce sporého nevyhledáno, vody vědra vypito, bahna černého proleženo, potu do slabosti vypoceno; krajíčků dokrojeno - penízků rozkutáleno. Tak tedy domu!
Přijedu v neděli odpoledne (odtud vyjíždím o 11 hod.).
Ať tedy přijde školník naproti. Slibují, že v úterý už dráha pojede. Do neděle jistě.
Poštu páteční, jež přijde na varhanickou školu, zadrž již v Brně. Nádražní poště už to sdělím. S konservatoří dosud nic; to je správa!

S pozdravem Leoš

Luhačovice, 21. července 1919