Bílovice nad Svitavou

PALACKÉHO 231


Obec obklopená krásnými lesy leží několik kilometrů od Brna, v údolí řeky Svitavy. Oblíbené výletní místo navštěvovala i řada umělců. Žil zde básník Stanislav Kostka Neumann a za ním dojížděla řada významných osobností jako bratři Čapkové, František Gellner, Zdenka Braunerová, Jiří Mahen a mnozí další. Do Bílovic často přijížděl a později se tu usadil i spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, který ve zdejších lesích nalezl 22. prosince 1919 opuštěnou sedmnáctiměsíční holčičku. Odtud pocházejí kořeny českých vánočních stromů republiky a charitativních sbírek na opuštěné děti. Do Bílovic a okolí Těsnohlídek zasadil i příběhy mazané lišky Bystroušky, které vycházely v roce 1920 v Lidových novinách. Také Janáček do těchto míst rád podnikal výlety, především během komponování opery Příhody lišky Bystroušky, kdy zde dokonce pozoroval liščí rodinku. Dnes můžeme v Bílovicích nalézt místo Páskovy hospody, myslivnu lišky Bystroušky a studánku nesoucí skladatelovo jméno.

Bílovice nad Svitavou, dobová pohlednice © archiv JZ
Bílovice nad Svitavou, dobová pohlednice © archiv JZ

Nikdo to nechtěl psát, i strčilo se mi to na stůl a já to jednou v poledne vezl do Bílovic. Vlakem se vracel železniční úředník, takový trochu kavalír z Ekeby, sídlem na hradě v Bílovicích. Sebral mi kresby, dal se do smíchu a nepřestal, až jsem mu slíbil, že k tomu něco napíši... A pak se to psalo. Bylo nádherné předjaří 1920.

Ze vzpomínky Rudolfa Těsnohlídka, který dostal v redakci Lidových novin za úkol napsat texty ke kresbám Stanislava Lolka a vytvořil podle nich příběhy o lišce Bystroušce, zasazené do prostředí bílovické hájovny a okolních lesů.