3
Zelný trh
ZELNÝ TRH
Zelný trh je spojen se životem Leoše Janáčka hned několikrát. Ve spodní části náměstí stojí budova Reduty, jednoho z nejstarších kamenných divadel ve střední Evropě, kde mimo jiné koncertoval v roce 1767 malý Wolfgang Amadeus Mozart. O sto let později zde při operních produkcích účinkoval mladý Janáček spolu s ostatními "modráčky", chlapci z fundace starobrněnského kláštera. Později Janáček rád chodil na rušná tržiště na Zelném i nedalekém Dominikánském trhu a zapisoval řeč trhovců z Brna i okolí. Úryvky řeči i s notovým zápisem, kterým říkal nápěvky mluvy, zaznamenával v nejrůznějších situacích řadu let a považoval je za "okénka do lidské duše". Na Zelném trhu s oblibou studoval pokřikování trhovkyň z Líšně s jejich typickým melodickým líšeňským nářečím.
V horní části náměstí sídlila od roku 1904 firma Josefa Lídla - výroba hudebních nástrojů a obchod s klavíry. Janáček tu jako ředitel varhanické školy objednával školní nástroje a s varhanickou školou byl Josef Lídl ve spojení také jako pokladník Jednoty na zvelebení církevní hudby na Moravě, která byla zřizovatelem školy.
Nápěvky mluvy jsou výrazem celkového stavu organismu a všech fází činnosti duševní, jež z něho vyplývají. Ony nám ukazují člověka blbého i rozumného, ospalého i rozespalého, unaveného i čilého. Ukazují nám dítě i starce; jitro i večer, světlo i tmu; úpal i mráz; samotu i společnost. Uměním ve skladbě dramatické je složit nápěvek, v němž se jako kouzlem objeví hned bytost lidská v jisté fázi životní.
Leoš Janáček: Loni a letos (Hlídka XXII, 1905)
Josef Lídl posílá účet za klavír, objednaný pro varhanickou školu (2. 7. 1913) © Moravské
zemské muzeum