MÁŘINA KUCHAŘKA


Recepty  Kronika našeho života

Zapsala Marie Stejskalová, hospodyně v rodině Leoše Janáčka

"Náš pán si potrpěl na dobré jídlo. Nedesátkoval, nesvačil, ale v poledne a večer jídal hodně a s chutí. Uměl kuchyni pochválit i najít na ní chybu."  

Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Dočtete se v kuchařce Marie Stejskalové, hospodyně u Janáčků.

Marie Stejskalová (1873-1968) pracovala jako hospodyně u Janáčků více než čtyřicet let. V Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea se dochoval její sešit kuchařských receptů, většinou na různé dezerty a sladké pokrmy. To by samo o sobě nebyla až taková zajímavost, kdyby si všímavá Mářa, jak ji manželé Janáčkovi nazývali, mezi recepty nezapisovala také poznámky vztahující se k životu a dílu domácího pána, které nazvala Kronika našeho života. Součástí kuchařky jsou tak mnohdy jedinečné informace ke genezi některých Janáčkových děl či stručné popisy určitých událostí z pohledu hospodyně Máři, ale též Janáčkovy manželky Zdenky, které byla Mářa vždy oddanou oporou. Publikace obsahuje četné editorské poznámky k jednotlivým osobnostem a zaznamenaným situacím a dále ilustrace výjevů ze života Janáčkovy rodiny, jak je dle Mářiných vzpomínek ztvárnila výtvarnice Vendula Chalánková.


Sešit receptů Marie Stejskalové je uložen ve sbírkách Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, který je součástí registru Paměť světa UNESCO.

Vydavatel: TIC BRNO a Moravské zemské muzeum, Brno 2020


PROLISTUJTE KNIHU:


Výstava U Janáčků v kuchyni

Přijměte pozvánku na výstavu v Památníku Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, která představuje originály ilustrací Venduly Chalánkové k publikaci Mářina kuchařka s recepty Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové. Součástí instalace jsou také výtvarné objekty, které Chalánková "uvařila a upekla" podle Mářiny kuchařky.

Zahájení se koná 15. července v 17:00, výstava potrvá do 15. října 2021.

Partnerem výstavy je TIC Brno.


Ochutnejte Janáčkovy oblíbené dezerty podle receptů z Mářiny kuchařky v brněnských kavárnách a cukrárnách

(od 16. července 2021) 

Janáčkovo šípkové cukroví

"Pán měl ze všeho nejraději šípkové cukroví. Všem našim hostům je doporučoval a sám jim opisoval recept."


Cukrovinky z šípkového povidlí

17 dkg cukru, 7 dkg mandlí spařených strouhaných, trochu citronové kůry a na polévkovou lžíci povidlí. Všechno se zpracuje dohromady, udělá se váleček, pak se válkem upraví na stejnou, podlouhlou, asi na prst tlustou placku, nahoru se udělá z půl bílku a cukru led a pěkně se tím nahoře poleje, pak se nožem krájí kousky, ty hned se nožem berou, udělá se hned tvar a dá se na plech. Pak se to nechá sušit na kopce.

Café Placzek, Minoritská 4


Janáčkovy máslové trubičky 


Máslové těsto na trubičky

1 kg másla, 1 kg mouky. Mouka se rozdělí na dva díly, do prvního dílu dají se 2 dkg másla a z 1 citronu šťávy, trochu soli a zadělá se vejcem a trochou vody v těsto. Do druhého dílu se rozseká ostatní máslo a válkem vypracuje, pak se rozválí v placku, vloží do ní první díl, přeloží a nechá odpočinout do druhého dne. Pak se třikrát přeloží a dělají se z něho trubičky nebo kraple.

Cukrářství Martinák, Veveří 14


Janáčkovy koblihy

"Zakládal si na našich koblihách. Když chtěl někoho hodně uctít, poroučel nasmažit koblihů."   


Židovské koblihy (Vanilkové koule)

Tři na míse 10 dkg mastnoty, 4 žloutky, citronovou kůru. Ve ¼ litru vlažného mléka se rozdělají 3 dkg kvasnic, 9 dkg spařených, na nudličky nakrájených mandlí, 4 dkg cukru, trocha soli a mouky tolik, aby bylo těsto jako na obyčejné koblihy. Hodně vypracuj a nech kynout. Až jsou vykynuté, tak se dělají malé šiščičky (asi jedno a půl dkg těžké), zase se nechají vykynout a pak se smaží. Až jsou usmažené, obalí se ve vanilkovém cukru a nesou se na stůl. Šiščičky musejí vážit 1 a ½ dkg, pak jsou pěkné.

Cukrárna Mlsná holka, Poštovská 1 


Janáčkova čokoládová dorta 


Utři do pěny 8 žloutků a 12 dkg cukru, k tomu přimíchej 4 tabulky čokolády, 21 dkg strouhaných neloupaných mandlí a z 8 bílků tuhý sníh. Formu vymaž máslem a vysyp moukou, těsto dej do ní a pomalu peč. Jednu dortu potři čokoládovým krémem, druhou polož na ni a polij citronovým ledem. Crème čokoládový: v nádobě, která je na plotně v horké vodě postavená, šlehej metlou na sníh 7 dkg cukru a 2 celá vejce. Když je to horké, odstav z plotny a šlehej tak dlouho, až povychladne, potom přimíchej 1 a 1/2 tabulky strouhané čokolády a 5 dkg čerstvého másla.

Kavárna V Melounovém cukru, Františkánská 17 


Cupcake Janáček 

dle receptu na dort z lískových oříšků


Dorta z lískových oříšků

Udělá se ze 4 bílků sníh, 12 ½ dkg cukru, 12 ½ dkg strouhaných lískových oříšků, trochu vanilky, vše se zamíchá a rozdělí na dva díly. Vymaže se dortová forma, polovice se dá do formy, pěkně se udělá placka, dá se péci asi ¼ hodiny, hned se dá na desku, forma se nechá vychladnout, zase se vymaže, vysype houskou a dá se ta druhá polovice péci a až je to studené, plní se krémem: 6 dkg másla, 5 dkg prosátého cukru, trochu s vanilkou, jeden žloutek a 2 lžíce dobré kávy se pomalu přilívá a stále se míchá, až je krém hezký a hustý. Pak se potře ten jeden díl a druhý se dá na něj.

Cupcakekárna, náměstí Svobody 21


Kuglerův dort z kuchyně Leoše Janáčka

maďarský předpis


7 žloutků utřeme se 14 dkg cukru, pak přidáme 16 dkg spařených a umletých mandlí a dále třeme. Potom přimícháme 14 dkg čokolády, kterou jsme nechali v troubě rozměknouti, a nakonec sníh ze 7 bílků. Těsto upečeme ve vymazané a vysypané dortové formě. Druhý den pak dort, který je velice šťavnatý, podáváme se šlehanou smetanou, bez polevy i bez náplně jakékoliv.

Take 5, Espresso bar & Gourmet shop, Bubeníčkova 44