MÁŘINA KUCHAŘKA


Recepty  Kronika našeho života

Zapsala Marie Stejskalová, hospodyně v rodině Leoše Janáčka

"Náš pán si potrpěl na dobré jídlo. Nedesátkoval, nesvačil, ale v poledne a večer jídal hodně a s chutí. Uměl kuchyni pochválit i najít na ní chybu."  

Na čem si pochutnával nejhranější český operní skladatel? Dočtete se v kuchařce Marie Stejskalové, hospodyně u Janáčků.

Marie Stejskalová (1873-1968) pracovala jako hospodyně u Janáčků více než čtyřicet let. V Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea se dochoval její sešit kuchařských receptů, většinou na různé dezerty a sladké pokrmy. To by samo o sobě nebyla až taková zajímavost, kdyby si všímavá Mářa, jak ji manželé Janáčkovi nazývali, mezi recepty nezapisovala také poznámky vztahující se k životu a dílu domácího pána, které nazvala Kronika našeho života. Součástí kuchařky jsou tak mnohdy jedinečné informace ke genezi některých Janáčkových děl či stručné popisy určitých událostí z pohledu hospodyně Máři, ale též Janáčkovy manželky Zdenky, které byla Mářa vždy oddanou oporou. Publikace obsahuje četné editorské poznámky k jednotlivým osobnostem a zaznamenaným situacím a dále ilustrace výjevů ze života Janáčkovy rodiny, jak je dle Mářiných vzpomínek ztvárnila výtvarnice Vendula Chalánková.


Sešit receptů Marie Stejskalové je uložen ve sbírkách Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea, který je součástí registru Paměť světa UNESCO.

Vydavatel: TIC BRNO a Moravské zemské muzeum, Brno 2020


PROLISTUJTE KNIHU:


Během festivalu Janáček Brno 2. - 20. 11. 2022 si v brněnských gastro podnicích nenechte ujít ochutnávku Janáčkových oblíbených pochoutek podle receptů z Mářiny kuchařky 

Těšit se můžete na devět různých dobrot: Janáčkovy máslové trubičky v cukrářství Martinák, cheescake s Janáčkovým šípkovým cukrovím v Café Placzek, Janáčkovu dortu z lískových oříšků v kavárně V melounovém cukru, Janáčkovy karbanátky z čočky v bistru Soul, Janáčkovy koblihy v cukrárně Mlsná holka, Janáčkovu dobrou limonádu v justWINE, Janáčkův srnčí hřbet v Café Ateliér, Janáčkův makový moučník v kavárně Buchta B a cupcake Janáček v Cupcakekárně.

 Když ochutnáte všechno a posbíráte devět samolepek, můžete vyhrát Mářinu kuchařku a vyzkoušet recepty i ve vaší kuchyni.

Brzy přidáme další podrobnosti.